Terapia wisceralna
Terapia wisceralna (inaczej terapia narządów wewnętrznych) to metoda terapii manualnej, która koncentruje się na przywracaniu prawidłowej ruchomości, funkcji i wzajemnych relacji narządów wewnętrznych (m.in. żołądka, wątroby, jelit). Zakłada, że zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych mogą wpływać na cały organizm, powodując bóle, napięcia mięśniowe, problemy trawienne, a nawet dolegliwości kręgosłupa czy stawów. A także, w drugą stronę - zaburzenie pracy kręgosłupa, może wpływać na unerwienie narządów, czyli oddziaływać na ich funkcjonowanie.
Na czym polega terapia wisceralna?
1. Diagnoza: Terapeuta przeprowadza wywiad oraz palpacyjnie bada okolice brzucha i klatki piersiowej, aby ocenić napięcia, ograniczenia ruchomości i funkcjonowanie narządów.
2. Techniki manualne: Terapeuta delikatnie manipuluje tkankami, powięziami i narządami, starając się przywrócić ich prawidłową ruchomość oraz poprawić przepływ krwi, limfy i funkcje nerwowe.
3. Holistyczne podejście: Terapia wisceralna uwzględnia powiązania między narządami a innymi częściami ciała. Na przykład napięcia w przeponie czy wątrobie mogą wpływać na postawę lub powodować bóle pleców.
Dla kogo jest terapia wisceralna?
Terapia wisceralna może być pomocna w przypadku:
-
przewlekłych bólów brzucha,
-
refluksu żołądkowo-przełykowego,
-
zaparć i problemów trawiennych,
-
bólów pleców lub klatki piersiowej,
-
endometriozy, bolesnych miesiączek,
-
problemów z oddychaniem,
-
ogólnego uczucia napięcia w ciele.
Jakie są korzyści terapii wisceralnej?
-
Zmniejszenie bólu i napięć w ciele.
-
Poprawa pracy narządów wewnętrznych i układów (np. trawiennego, oddechowego).
-
Lepsze krążenie krwi i limfy.
-
Poprawa postawy ciała oraz ruchomości mięśniowo-szkieletowej.
Terapia wisceralna jest łagodna i bezpieczna, choć przed rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku poważnych chorób.