Wady stóp i kolan
Fizjoterapia może być bardzo skuteczna w leczeniu wad stóp i kolan, czy bioderek u dzieci. Oto kilka sposobów, w jakie fizjoterapia może pomóc:
1. Korekcja postawy i wzorców ruchowych
-
Fizjoterapeuta ocenia sposób chodzenia, stania i poruszania się, aby zidentyfikować nieprawidłowości.
-
Poprzez ćwiczenia korygujące można poprawić ustawienie stóp i kolan, co zmniejsza obciążenie stawów i mięśni.
2. Wzmacnianie mięśni
-
Słabe mięśnie wokół stóp, kolan i bioder mogą przyczyniać się do wad postawy.
-
Fizjoterapia obejmuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które stabilizują stopy i kolana, np. mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe uda czy mięśnie piszczelowe.
3. Rozciąganie przykurczonych mięśni
-
Przykurcze mięśni (np. mięśni łydki czy mięśni kulszowo-goleniowych) mogą wpływać na ustawienie stóp i kolan.
-
Fizjoterapeuta uczy ćwiczeń rozciągających, które poprawiają elastyczność tkanek miękkich.
4. Terapia manualna
-
Techniki manualne, takie jak mobilizacje stawów czy masaż tkanek miękkich, mogą pomóc w przywróceniu prawidłowej ruchomości stawów i zmniejszeniu bólu.
5. Ćwiczenia propriocepcji
-
Propriocepcja to zdolność organizmu do odczuwania położenia ciała w przestrzeni.
-
Ćwiczenia propriocepcji poprawiają stabilność stóp i kolan, co jest szczególnie ważne w przypadku płaskostopia czy niestabilności stawów.
6. Indywidualne wkładki ortopedyczne
-
Nasz wykwalifikowany fizjoterapeuta może pomóc w doborze odpowiednich wkładek ortopedycznych, które korygują ustawienie stóp i zmniejszają obciążenie kolan.
7. Edukacja pacjenta
-
Fizjoterapeuta uczy, jak prawidłowo stawiać stopy podczas chodzenia, jak unikać przeciążeń i jak dbać o prawidłową postawę na co dzień.
8. Terapia bólu
-
W przypadku bólu stóp lub kolan fizjoterapia może obejmować techniki przeciwbólowe, takie jak terapia ultradźwiękowa, laseroterapia czy krioterapia.
Przykłady wad, w których fizjoterapia może pomóc:
-
Płaskostopie – ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp i rozciągające przykurczone struktury.
-
Koślawość kolan – korekcja ustawienia kończyn dolnych poprzez wzmacnianie mięśni i poprawę postawy.
-
Szpotawość kolan – terapia manualna i ćwiczenia korygujące ustawienie stawów.
-
Stopa końsko-szpotawa – wczesna interwencja fizjoterapeutyczna u dzieci.
Ważne:
-
Skuteczność fizjoterapii zależy od regularności ćwiczeń i współpracy z fizjoterapeutą.
-
W niektórych przypadkach (np. zaawansowane deformacje) konieczne może być leczenie chirurgiczne, ale fizjoterapia jest często kluczowym elementem rehabilitacji pooperacyjnej.
Jeśli masz konkretną wadę stóp lub kolan, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze indywidualny plan terapii. 😊
W naszym gabinecie wykorzystujemy metodę manualnej trójpłaszczyznowej terapii stóp.
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci jest metodą fizjoterapeutyczną dedykowaną zarówno dla niemowląt jak i dzieci starszych z deformacjami stóp. Twórczyni metody - fizjoterapeutka Barbara Zukunft - Huber (Niemcy), oparła koncepcję trójpłaszczyznowej manualnej terapii wad stóp na podstawach neurofizjologicznych. Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stopy (stopa przywiedzeniowa, serpentynowa, suszkowata, końsko-szpotawa, piętowa i płasko-koślawa) za pomocą specjalnych chwytów mobilizujących i rozciągających oraz bandażowania funkcjonalnego.
Podczas wizyty, fizjoterapeuta poprzedza terapię dokładnym wywiadem oraz diagnostyką dziecka. Do oceny kończyn dolnych wykorzystuje się odpowiednie techniki badania manualnego i/lub badanie podoskopowe. Terapia polega na wykonywaniu odpowiednich, indywidualnie dobranych ćwiczeń rozciągających oraz korygujących ustawienie stóp, z uwzględnieniem ustawienia i funkcji całych kończyn dolnych. Uzupełnieniem ćwiczeń może być funkcjonalne bandażowanie po dokładnym instruktarzu fizjoterapeuty w celu utrzymania efektów ćwiczeń i terapii. Bandaż nie ogranicza ruchomości stóp i aktywności ruchowej dziecka, nie powoduje również dyskomfortu dla dziecka.
Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci może być stosowana samodzielnie w przypadku pacjentów u których główną diagnozą jest wada stóp, lub stanowić bardzo dobre uzupełnienie terapii Osteopatycznej, Bobath lub Vojta u dzieci ze złożonymi problemami rozwojowymi.
Jeśli macie wątpliwości czy ustawienie stóp Waszych pociech jest prawidłowe – lub została już zdiagnozowana wada stóp i nie wiecie co dalej z tym robić zapraszamy do umówienia się na wizytę do Naszej terapeutki Anny Rendzi dzwoniąc pod numer telefonu 797 263 459